Selçuklu, Konya
+90 533 230 29 36

Wordpress Nasıl Kurulur?

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress nasıl kurulur sorusuna cevap bulduğumuz geniş kapsamlı olan bu rehber yazımızda sizlere WordPress yazılımını ve kullanımını anlatacağız. Siz de bu yazımız sayesinde en düşük bütçe ile sıfırdan bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Herhangi bir bilgiye sahip olmadığınız varsayılarak anlatım yapılmıştır.

Hepimiz bir kere de olsa web sitesi nasıl yapılır diye sormuştur. Bu araştırmalar sonucunda da WordPress yazılımı karşımıza gelmekte. Peki wordpress nasıl kurulur? İşte WordPress kurulumu hakkında tüm detaylar…

Domain – Hosting

İlk olarak domain ve hosting seçimi ile işe başlayalım. Bu iki hizmeti almanız zorunludur.

Domain

Domain, sitenizin adresi olmaktadır. Örneğin şu anda azembilisim.com web sitesindesiniz. azembilisim.com adı domain olmaktadır. Siz de AZEM Bilişim üzerinden domain almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. İlgili sayfada alabileceğiniz tüm uzantıları ve fiyatlarını görüntüleyebilir, boşta olan bir domaini tescil edebilirsiniz. Eğer daha önce bir alan adı tescili yaptıysanız bu adımı geçebilirsiniz.

Hosting

Hosting, kısacası site dosyalarınızın barındığı bir hizmet demektir. Dosyalarınız bir sunucuda barınır, ziyaretçileriniz sitenize girdiğinde aslında bu sunucuya bağlanır, ilgili sunucuda barınan dosyalarınız sunucu tarafında derlenir ve sonucu ziyaretçiye tarayıcı üzerinde gösterilir. Bu basit bir anlatımdır, çok daha fazla detayları mevcuttur.

Domaini hosting hizmetine bağlama

Domaininizi aldıktan sonra bu domaini hosting hizmetine bağlamanız gerekmektedir. Bu işlem oldukça kolaydır. Hosting hizmeti aldığınız firma size 2 adet NS (Name Server) adresi vermektedir (bu sayı bazen değişmektedir ama bir farklılık bulunmamaktadır). Bu NS adresleri ns1.azembilisim.com ns2.azembilisim.com şablonundadır. Size verilen NS adreslerini domain yönetim panelinizden güncellemeniz yeterlidir. Eğer domaininizi AZEM Bilişim üzerinden aldıysanız NS adresi yönetimi şu şekilde olmaktadır;

  • 1-) https://azembilisim.com/panel/giris-yap bağlantısından hesabınıza giriş yapın.
  • 2-) “Alan Adlarım > alanadiniz.com sağ tarafında yer alan Yönet butonu” adımlarını takip edin.
  • 3-) Karşınıza gelen sayfanın yukarısında yer alan menüden “DNS Yönetimi” seçeneğine tıklayın.
  • 4-) İlgili sayfadan NS adreslerinizi güncelleyebilirsiniz.

WordPress

Gelelim sitemizde kullanacağımız yazılıma. WordPress kendi alanının en popüler ve en performanslı yazılımıdır. Her ne kadar daha çok blog siteleri için olsa da artık yüzlerce hatta binlerce eklenti ile dilediğiniz gibi web sitesi oluşturabilirsiniz (kurumsal site, e-ticaret sitesi vs). Bu yazılım tamamen ücretsiz bir yazılımdır ve kullanımı oldukça kolaydır. Bugün sizlerle beraber basit bir blog sitesi oluşturacağız.

WordPress Nasıl Kurulur?

Günümüzde hosting hizmetlerinin yönetim paneli cPanel’dir. Bazı firmalar farklı paneller kullansa da hosting firmalarının %99’u cPanel kullanır (Sunucu ile hosting hizmetini karıştırmayınız). Biz de size cPanel üzerinden nasıl kurabileceğinizi göstereceğiz.

1-) WordPress Dosyalarını İndirin

https://wordpress.org/download/ bağlantısından WordPress Türkiye sayfasına giriş yaptıktan sonra Download WordPress 5.7.1 butonuna basın. Butonda yer alan versiyon numarası siz işlem yaparken değişiklik gösterebilir. 5 Mayıs 2021 tarihi itibariyle son sürüm 5.7.1 sürümüdür.

web-sitesi-nasil-kurulur-1-1024x555
WordPress Nasıl Kurulur

2-) Dosyalarınızı Hosting Hizmetinize Yükleyin

İndirmiş olduğunuz .ZİP dosyasını hosting hizmetinize Dosya Yöneticisi aracılığıyla yükleyin.

2.A-) Dosya Yöneticisine Giriş Yapın
web-sitesi-nasil-kurulur-2-1024x522
WordPress Nasıl Kurulur

Hosting hizmeti aldığınız firmanın yönetim panelinden cPanel’e giriş yapabileceğiniz butonu bulduktan sonra karşınıza böyle bir sayfa çıkacaktır. Sayfa düzeni ne kadar farklı olsa da temel olan öğeleri her zaman içerir.

2.B-) Dosyalarınızı Yükleyin
web-sitesi-nasil-kurulur-3-1024x515
WordPress Nasıl Kurulur

Eğer hosting hizmetinizde tek bir alan adı bağlı ise ve bu alan adı da sizin kullanacağınız alan adı ise public_html klasörüne giriş yaptıktan sonra içerisindeki gereksiz dosyaları siliniz. Ardından işaretlenen yerdeki Yükle butonuna basınız. Biz bu yazımızda sitemizin altında deneme adında bir klasör oluşturduk, sitemizi bu klasöre kuracağız. Yani sitemize azembilisim.com/deneme adresinden erişeceğiz.

web-sitesi-nasil-kurulur-5-1024x518
WordPress Nasıl Kurulur

Karşınıza gelen sayfadan Dosya Seç butonuna basarak indirmiş olduğunuz .ZİP uzantılı WordPress dosyanızı yükleyin. Dosya yükleme işlemi tamamlandıktan sonra dosya yöneticinize tekrar geri dönün (yükleme barı %100 olsa bile yeşil renge bürünmeden çıkış yapmayınız).

2.C-) Dosyanızı Çıkartın
web-sitesi-nasil-kurulur-6-1024x517
WordPress Nasıl Kurulur

.ZİP dosyanıza sağ tıklayıp Extract seçeneğini seçiniz.

2.D-) Dosya Dizinini Değiştirin
web-sitesi-nasil-kurulur-7-1024x517
WordPress Nasıl Kurulur

Dosyalarınız wordpress adında bir klasöre çıkmaktadır. Bu klasör içerisine giriş yapın. (.ZİP dosyası ile artı bir işiniz kalmamıştır, silebilirsiniz)

web-sitesi-nasil-kurulur-8-1024x518
WordPress Nasıl Kurulur

Karşınıza gelen sayfada ilk olarak 1 numarada yer alan Tümünü Seç seçeneğine tıklayınız, bu sayede tüm dosyalarınız seçili duruma geçecektir. Ardından 2 numarada yer alan Taşı butonuna basınız. Açılan pencerenin 3 numaralı alanında bu dosyaları nereye taşıyacağınız sorulmaktadır. Bu alanın en sonunda yer alan “wordpress” yazısını kaldırıp Move File butonuna basınız. Eğer bu işlemi yapmazsanız siteniz farklı bir konuma yüklenir. Örneğin siteniz azembilisim.com/deneme yerine azembilisim.com/deneme/wordpress’de olur.

3-) Veritabanınızı Oluşturun

Veritabanı oluşturmak için cPanel’in kolay bir sihirbazı bulunmaktadır. Burada oluşturacağınız bilgileri bilgisayarınızda bir yere not alınız. Tek seferliğe mahsus olmak üzere sizden bu bilgiler istenecektir (Veritabanı Adı, Kullanıcı Adı ve Şifre)

web-sitesi-nasil-kurulur-9-1024x519
WordPress Nasıl Kurulur

cPanel’in ana sayfasına geldikten sonra Veritabanları bölümünün altında MySQL Veritabanı Sihirbazı butonuna tıklayınız.

web-sitesi-nasil-kurulur-10-1024x515
WordPress Nasıl Kurulur

Sizden ilk olarak bir kullanıcı adı isteyecektir. Kullanıcı adınızı belirledikten sonra Bir Sonraki Adım butonuna basınız. Lütfen veritabanı için belirlediğiniz hiçbir kimseyle paylaşmayınız, hatta güvenlik için random veriler giriniz buralara. Zira kurulumdan sonra tekrardan ihtiyacınız olmayacaktır.

web-sitesi-nasil-kurulur-11-1024x517
WordPress Nasıl Kurulur

Bu sayfada ise bir kullanıcı adı ve şifresi oluşturunuz. Şifre için Şifre Oluşturucu butonunu kullanabilirsiniz, sizin için güveni bir şifre üretecektir.

web-sitesi-nasil-kurulur-12-1024x519
WordPress Nasıl Kurulur

Karşınıza gelen sayfada Tüm Ayrıcalıklar seçeneğine tıklayarak MySQL kullanıcınıza tüm yetkileri veriniz. Tüm seçenekler seçildikten sonra Değişiklikleri Uygula butonuna basmanız yeterli olacaktır. Artık veritabanınız oluşmuş bulunmakta!

4-) WordPress Kurulumunu Tamamlayın

Artık geriye sadece yeni sitenize girip kurulumları tamamlamanız kaldı. Bunun için WordPress dosyaları nereye yüklediyseniz orayı tarayıcıdan açınız. Örneğin biz azembilisim.com/deneme klasörüne WordPress’i yükledik. Bunun için tarayıcımızdan azembilisim.com/deneme adresine giriş yapıyoruz.

web-sitesi-nasil-kurulur-13-1024x555
WordPress Nasıl Kurulur

Sizi ilk olarak bir dil seçim sayfası karşılamakta. Bu alandan siteniz hangi dilde olacak ise o dili seçiniz. Biz Türkçe bir site yapacağımız için dillerden Türkçe’yi tercih ettik. Dil tercihinizi yaptıktan sonra Devam butonuna basınız.

web-sitesi-nasil-kurulur-14-1024x518
WordPress Nasıl Kurulur

Az önce açmış olduğumuz veritabanı bilgileri istenmekte. Bu bilgi tek seferliğe mahsus olarak istenmektedir. Bundan sonra bu bilgilere ihtiyacınız bulunmamaktadır (ileri düzey bir işlem harici lazım değildir). Başlayalım butonuna basarak devam ediniz.

web-sitesi-nasil-kurulur-15-1024x555
WordPress Nasıl Kurulur

Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra Gönder butonuna basınız. Sadece seçili alanda yer alan bilgileri giriniz, altta yer alan 2 seçeneği değiştirmeyiniz.

web-sitesi-nasil-kurulur-16-1024x555
WordPress Nasıl Kurulur

Eğer girmiş olduğunuz MySQL veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi doğru ise böyle bir ekran ile karşılaşacaksınızdır. Kurulumu Çalıştır butonuna basarak devam edebilirsiniz.

web-sitesi-nasil-kurulur-17-1024x555
WordPress Nasıl Kurulur

Bu sayfada sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bilgilerinizi kendinize göre ayarlayınız. Burada gireceğiniz kullanıcı adı ve şifre sizin site için yönetici bilgileriniz olacaktır. Bundan dolayı zor şifre girmeye özen gösteriniz. Bilgilerinizi girdikten sonra WordPress’i Kur butonuna basınız.

web-sitesi-nasil-kurulur-18-1024x518
WordPress Nasıl Kurulur

Artık web sitenizin temelleri hazır! Giriş butonuna basarak admin giriş sayfasına gidebilirsiniz.

web-sitesi-nasil-kurulur-19-1024x538
WordPress Nasıl Kurulur

Karşınıza gelen sayfadan admin panelinize giriş yapabilirsiniz.

Admin Panel Görünümü
web-sitesi-nasil-kurulur-20-1024x555
WordPress Nasıl Kurulur
Site Ana Sayfa Görünümü
web-sitesi-nasil-kurulur-21-1024x555
WordPress Nasıl Kurulur

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress kurulumu hangi yöntemlerle yapılır?

WordPress kurulumunun iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu iki yöntem de yazımızda anlatılmıştır.

WordPress hangi klasöre kurulur?

Eğer sitenizi ana dizine kurmak istiyorsanız (Örneğin direkt azembilisim.com yazıldığında çıkmasını istiyorsanız) hosting dosya yöneticinizden ana dizine, yani public_html klasörüne kurmalısınız.

cPanel WordPress nasıl kurulur?

Yazımızdaki adımları takip ederek cPanel üzerinden nasıl WordPress kurulduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda nasıl WordPress kurabileceğiniz anlattık. Bir sonraki yazımızı okuyarak WordPress sitenizi nasıl profesyonel ve dinamik bir web sitesine çevireceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu tarz yazıların devamı için AZEM Bilişim’i takipte kalın!

Related Posts
2 Yorum
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlendi