Selçuklu, Konya
+90 533 230 29 36

Wordpress Site Koruma Yolları 2022

WordPress Site Koruma Yolları 2022

 WordPress site koruma yolları başlıklı yazımızda WordPress hakkında tüm detaylara değineceğiz. WordPress web sitesine sahip olan herkesin en çok merak ettiği konu güvenliğin nasıl sağlanacağıdır. Bu konu ve WordPress hakkında daha fazlasını derleyerek bir araya getirdik.

Günümüz dijital dünyasında birçok kişi yerini almakta. Özellikle e-ticaretin hızla ilerleme kaydetmesi ile birlikte firmalar reklamlarını internet üzerinden yapıyor. Ayrıca blog siteleri de gün içerisinde oldukça fazla ziyaretçi almakta. Bununla birlikte web site açmak isteyenlerin sayısı giderek artış gösteriyor. Web site açmanın bir yolu da WordPress kullanmaktır. Kolaylık sağlaması sayesinde kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta. Bu artış heackerların dikkatini çekmekte ve hedefi haline gelmektedir. Bu nedenle WordPress sitele koruma yolları WordPress kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir konudur. Her detayı ile anlattığımız WordPress web sitelerini koruma yolları yazımızın devamında.

WordPress Nedir?

 WordPress bünyesinde barındırdığı eklentiler sayesinde site oluşturmada kullanılan bir platformdur. Web sitesi hakkında gerekli tüm ihtiyaçları karşılayabilen yazılımdır.

  Bu platform ile oluşturulabilecek site türlerinin çeşitlerini oldukça fazladır. Bunlar; e-ticaret sitesi, kurumsal site, blog sitesi, forum siteleri, sosyal ağ ve daha fazlası. Bu kadar geniş yelpazeye sahip olması ve ücretsiz kullanım sağlaması kullanımı cazip kılmaktadır. Ayrıca kolay kullanımı sağlaması avantajlarından bir tanesidir. Herhangi kodlama bilgisi olmasa bile WordPress sayesinde site kolaylıkla açılabilir. Ücretsiz ve ücretli temalar ile sitenin temel tasarımı oluşturulur. Yazı tipleri, logo, menü ve kategoriler gibi siteye dair unsurlar isteğe göre ayarlanabilir. Ayrıca siteye farklı işlevsellik eklemek için eklenti kullanılabilir(örneğin: e-ticaret eklentisi). Tema ve eklentilerin ücretli olanları hem daha kaliteli hem de daha güvenli olur.

WordPress Kurulumu

 WordPress kurulumundan önce ilk olarak Domain ve Hosting hizmetlerini almaktır. Domain yani alan adı sitenizin adıdır. Hosting ise sitenizin verilerinin saklanacağı sunucu hizmetidir. Bu işlemlerden sonra WordPress kurulumuna geçilir. İstenilen WordPress paketi WordPress.com ya da WordPress.org adreslerinden indirilir. Paketi indirdikten sonra Winzip ya da Winrar programı ile açılır. Sitenin verileri alınan hostinge yüklenir ve domain adı girilir. Bu işlemlerden sonra kurulum otomatik başlar. WordPress kurulumu hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak “WordPress Nasıl Kurulur?” başlıklı yazımız okuyabilirsiniz.

wordpress-site-koruma-yollari-2022-1-1024x768
WordPress Site Koruma Yolları 2022

WordPress Site Koruma Yolları

 WordPress dünya genelinde çok tercih edilmekte ve bu nedenle açık hedef haline gelmektedir. Bu da güvenlik problemi oluşturmakta. Herkes basit dokunuşlarla sitelerini koruyabilir en azından riski azaltabilir. İşte WorPress web sitelerini koruma yolları;

1-) Kullanıcı Adını Düzenleyin

 İlk olarak giriş yaparken sitenizin kullanıcı adı olan “admin” yerine kendinize özgün bir ad ile değiştirin. Çünkü herkesin giriş bilgisi en başta admindir. Bu da sitenizi hedef haline getirenlerin işini kolaylaştırmaktadır.

2-) Yönetici Giriş Bilgilerini Düzenleyin

 Yönetici giriş bilgilerinizi düzenlerken kolay ve sıradanlıktan kaçınarak kendinize özgü zorluk seviyesi yüksek olan ad ve şifre seçin.

3-) Site İçerisinde Yer alan WordPress Yazılarını Kaldırın

 Eğer sitenizde site kurulumunda WordPress’ten yararlandığı ile ilgili yazılar varsa kaldırın. Çünkü WordPress web siteler hackerların hedefi halindedir. Bu küçük dokunuş ile riske karşı korunabilirsiniz.

4-) Sitenizi Kontrol Altında Tutun

 WordPress web sitelerinde güncellemeleri aksatmadan yapmak önemlidir. Çünkü güncellemesi yapılmayan sitelerde güvenlik sorunu meydana gelmektedir. Sitenizi düzenli kontrol ederek eklentilerin güncellemelerini yapın ve çalışmayan ya da kullanmadığınız eklentileri kaldırın. Ayrıca sitenizde bulunan zararlı yazılımlara karşı düzenli tarama yapın.

5-) Veri Tabanınızın Yedeğini Alın

 Her türlü sitede yedekleme önemlidir. Ters bir duruma karşı veri tabanınızı yedek alarak geri yükleyebilirsiniz.

7-) Crackli-Warez Tema Kullanımından Kaçının

 Carackli, yani warez temalarda en büyük problem güvenliğin zayıf olmasıdır. Bu temaların yapısında genellikle zararlı yazılım bulunmaktadır. Ücretli temalar %100 güvenli değildir fakat crackli temalara göre çok daha güvenilirlerdir.

😎 Sunucu Yani Hosting Seçiminde Dikkatli Olun

 Bu detay çok dikkat edilmese de oldukça önemlidir. Hosting seçiminde olabildiğince güvenli bir firma seçin. Eğer şu an kullandığınız Hostingin güvenliğinden şüphe duyuyorsanız değiştirmeyi düşünmelisiniz.

9-) Sitenize SSL Sertifikası Ekleyin

SSL Sertifikası dijital bir sertifikadır. Site adreslerinin doğruluğunu kontrol eder ve siteler arası veri alışverişinin güvenli biçimde yapılmasını sağlar. Ayrıca site kullanıcılarının verilerinin korunmasını sağlar. Bu nedenle güvenlik açısından önemlidir.

10-) Sitenizde 2 Adımlı Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

 Botlar veri tabanında bulundurduğu şifreleri siteler üzerinde sürekli deneyerek siteye erişmeye sağlar. Bu soruna karşı yapılabilecek en etkili yöntem 2 adımlı kimlik doğrulamayı etkinleştirmektir. Bu yöntem ile giriş esnasında doğru bilgiler girilse dahi cep telefonunuza ya da e posta adresinize gelen kodu girmek gerekmektedir.

 Bu yazımızda her WordPress kullanıcısının yaşadığı güvenlik sorununa karşı yapılabilecek basit ama etkili yöntemler anlattık. Anlattığımız yöntemler sayesinde herkes güvenliği tamamen sağlayamazsa bile riski en aza indirebilecekler.

Related Posts
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlendi